Ana içeriğe atla
CD Projekt RED, Cyberpunk 2077'nin 2020'de Çıkmasına Hazır Olmadığını Biliyormuş

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077'nin 2020'de Çıkmasına Hazır Olmadığını Biliyormuş

Gün geçmiyor ki Cyberpunk 2077'den yeni bir haber gündeme düşmesin. Milyonlarca oyuncu tarafından büyük bir heyecanla beklenen fakat çıkışındaki oynanmaz derecede olan hataları yüzünden büyük bir hayal kırıklığı yaratan Cyberpunk 2077 adeta oyun gündemine bomba gibi düştü. Oyuncuları da bu konuda ikiye bölen Cyberpunk 2077 hakkında bugün başka şoke edici detaylar ortaya çıktı.

 

Jason Schreier, konu hakkında bir araştırma yapmış ve 20'den fazla eski ve halen çalışmakta olan CD Projekt RED çalışanı ile görüşmüş. Oyunun geliştirme süreci ardında nelerin yaşandığını birer birer ortaya çıkarmış.

 

Buna göre Cyberpunk 2077'nin geliştirilmesine gerçek anlamda 2016'da başlanmış. Oyunun geliştiricileri Cyberpunk 2077'nin 2020 yılı içerisinde çıkacağına inanmıyormuş zira oyun 2020 için çıkmaya hazır durumda değilmiş. Hatta bazı geliştiriciler oyunun 2022'den önce çıkacağını düşünmüyormuş.

 

Son duyurulan çıkış tarihinden sonra yapılan üç haftalık ertelemede geliştiriciler neredeyse bütün gün mesai yaparak üç haftalık süreç boyunca oyundaki hataları gidermeye çalışmış ancak herkes bunun yeterli olmayacağını biliyormuş ve günün sonunda sorunsuz bir çıkış imkansızmış. CD Projekt RED, Cyberpunk 2077'nin 16 Nisan 2020'de çıkacağını açıklaması bütün geliştiricilerin bunun bir şaka olduğu düşüncesine kapılmasına neden olmuş zaten belirtilen tarihin hiçbir gerçeklik payı bulunmamaktaymış.

 

Stüdyonun eski ses programcısı Adrian Jakubiak günde 13 saat çalışmış. Stüdyoda ki birçok kişi böylesine fazla mesai yapmaktaymış hatta bu kişilerin yine büyük bir kısmı fazla mesai dolayısıyla aileleriyle problem yaşamışlar. Çoğu kişi Adam Badowski'nin vizyonu ile uyuşmadığı için ekipten ayrılmış. 500'Den fazla kişi Cyberpunk 2077'nin geliştirilmesinde rol almış. Ekibin bu kadar büyütülmesi iletişim ve kontrol sorunlarına yol açmış zira ekipteki birçok kişi Lehçe dışında dil bilmediğinden diğer kişiler ile iletişim kuramamış. Çalışanlara ödenen maaşlar ise tam bir fiyaskoymuş zira bazı kişiler 700 dolar gibi düşük bir ücretle çalışmaktaymış.

 

E3 etkinliğinde gösterilen demo ise tamamen sahteymiş. Geliştiriciler bu sahte demoyu hazırlamak için aylarca çalışmış ve bu durum oyunun yapım sürecinden fazlasıyla çalmış.

 

CD Projekt RED CEO'su Marcin Iwinski geçtiğimiz günlerde yayınladığı bi açıklama videosunda bütün sorumluluğun yöneticiler tarafından olduğunu itiraf etmişti ve oyunculardan özür dilemişti.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
The subscriber's email address.