Ana içeriğe atla
Netflix, Sony Filmlerinin Yayın Haklarını Satın Aldı

Netflix, Sony Filmlerinin Yayın Haklarını Satın Aldı

Pandeminin başlaması ile birlikte sinema en fazla zarar eden sektörlerin başında geliyor. Yapımcı şirketler sinema salonlarının kapatılması dolayısı ile milyonlarca dolar maliyeti bulan filmleri gösterime giremiyor. Fakat dijital ortamların vermiş olduğu avantaj dolayısı ile evlerimizde güncel filmleri izleyebiliyor hale geldik. Özellikle bu süreçte Netflix ve HBO Max gibi yayın servisleri sinema salonlarının aksine büyük bir ivme yakalayarak değerlerini katbekat arttırdı ve normalin üzerinde çok daha fazla rağbet görür hale geldi.

 

Warner Bros, pandemi dolayısı ile farklı bir pazarlama stratejisi uygulayarak 2021 yılı içerisinde çıkacak bütün filmlerini HBO Max üzerinde yayınlama kararı almıştı. Disney ise kendi yayın servisi olan Disney+ üzerinden Black Widow filmi ile MCU adına bir ilki gerçekleştirecek. Tüm bu gelişmeler sonrası yayın servislerinin devi haline gelen Netflix'in ise sinemaya yönelik filmlerden bir hamle yapıp yapmayacağı merak konusuydu ki Netflix bombayı patlatarak Sony ile anlaştıklarını duyurdu.

 

Netflix, Sony Pictures ile anlaşma yaptıklarını ve 2022 ve sonrasında gösterime girecek olan tüm Sony Pictures yapımı filmlerin Netflix üzerinde yayınlanacağı müjdesini verdi. Bu da yılda 2 veya 3 filmin Netflix'te yayınlanacağı anlamına geliyor.

 

Yapılan anlaşmaya göre 2022 itibariyle Sony Pictures filmleri vizyondan kalktıktan hemen sonra Netflix üzerinde yayınlanacak. Bu anlaşmada Sony'nin yaklaşık bir aylık bir süre ile birlikte sinema salonlarına öncelik verdiğini görüyoruz. 2022 yılında Sony Pictures yapımlarına baktığımızda ise Morbius, Uncharted, Bullet Train ve Where the Crawdads Sing bulunuyor. Öte yandan anlaşma 2021 yılının geri kalanında çıkacak olan filmleri ne yazık ki kapsamıyor. Bu nedenle Venom: Let There be Carnage ve Spider-Man: No Way Home filmleri anlaşmaya dahil değil.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
The subscriber's email address.