Ana içeriğe atla
PlayStation 5 DualSense Kontrolcülerinde İki Haftadan Kısa Sürede Drift Sorunu Oluşmaya Başladı

PlayStation 5 DualSense Kontrolcülerinde İki Haftadan Kısa Sürede Drift Sorunu Oluşmaya Başladı

Uzun vadeli kullanımdan sonra birçok konsol oyuncusunun başına gelen kontrolcünün analog tuşunun kendiliğinden kayması yada bildiğimiz adı ile drift sorunu PlayStation 5'in kontrolcüsü DualSense üzerinde de yaşanmaya başladı, üstelik bu sorun 10 günden kısa bir sürede meydana geliyor.

 

En son bu sorunla başı yanan firma Nintendo olmuştu ve birçok Switch kullanıcısı aniden drift sorunu ile karşılaşmaya başlamış hatta bununla ilgili olarak Nintendo'ya toplu dava açılmıştı. Yaşanan olaylar sonrası Nintendo bunun kendilerinin hatası olduğunu kabul ederek ücretsiz tamir yada değişim taleplerini karşılayacaklarını ifade etmişti. Şimdi ise DualSense kontrolcüsü aynı sorundan muzdarip durumda.

 

Reddit üzerinde yer alan birçok şikayete göre oyuncular kontrolcüye dokunmadıkları durumda analoglar kendiliğinden kaymaya başlıyor. Elbette bu durum neredeyse bütün konsolların orta sorunu ancak bunun her zaman uzun vadede meydana geldiğini gördük. PlayStation 5'deki sorunun en büyük sıkıntısı bunun kısa sürede meydana geliyor oluşu zira çoğu kullanıcı PlayStation 5'i aldıktan yaklaşık 10 gün sonra bu sorunla karşılaştıklarını belirtmişler.

 

Kullanıcılar bahsi geçen sorundan kurtulmak adına kontrolcüyü sıfırlama, kapatıp açma ve hatta uzun saatler boyunca şarj etme gibi çeşitli yöntemler denemiş olsalar dahi bir sonuca ulaşamamışlar. Benzer bir durum daha önce DualSense'in uyarlanabilir tetik tuşlarında da meydana gelmişti ve tetik tuşlarının aniden mekanizmasının yerinden çıkması hissiyat kaybına neden oluyordu.

 

Sony'nin ABD kanadı garanti kapsamı dahilinde bu sorunu ücretsiz olarak gideriyor ve kullanıcıya yeni bir kontrolcü teslim ediyorlar. Sony teknik destek ekibi harici kişiler tarafından kontrolcünün içinin açılması DualSense'i garanti kapsamı dışına çıkartıyor. Şayet böyle bir sorun ile karşılaşırsanız Sony destek ekibi ile iletişime geçmenizden başka yapacağınız bir şey bulunmuyor.

 

 

 

 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
The subscriber's email address.