Ana içeriğe atla
Tencent, Rockstar Games'i Satın Alabilir

Tencent, Rockstar Games'i Satın Alabilir

Geçtiğimiz sene 31 farklı oyun stüdyosuna yatırım yapan Tencent, bu senede geleneğini sürdürecek üstelik şirket yatırımlarının üstüne katarak büyük bir oyun firmasını satın almanın peşinde.

 

Çin'in dev şirketi Tencent halihazırda Riot Games'i tamamen bünyesinde barındırırken Epic Games'te ciddi bir hisse oranına sahip. Ayrıca Ubisoft ve Activision gibi firmalarda da azınlık hissesini elinde bulunduruyor. Tencent bu yatırımlarına hız kesmeden devam edecek zira Çin'li şirketin bu yılki ilk hamlesi çoktan geldi bile.

 

Tencent, Don't Starve, Oxygen Not Included ve Mark of the Ninja geliştiricisi Klei Entertainment'ın çoğunluk hissesini satın aldıklarını duyurdu. Klei Entertainment artık Tencent çatısı altında bulunacak. Stüdyonun kurucusu tarafından belirtilene göre bu satın alım Klei Entertainment'ın yaratıcı ve benzersiz deneyimler oluşturmasına olanak sağlayacak. Bütün personel ve ekip olduğu gibi kalacakmış ayrıca Klei Entertainment'ın Tencent ile anlaşmalarındaki en büyük nedenin proje özgürlüğünün kendilerinde kalacak olması olduğu belirtildi.

 

Tencent, bu hamle sonrası gözünü bir sonraki yatırımına dikmiş durumda zira şirketin büyük bir oyun stüdyosunu satın almaya hazırlandığı belirtildi. Roundhill Investment kurucu ortağı ve CEO’su Will Hershey tarafından belirtilene göre Tencent, ABD yada Kore'den bir oyun firması satın alacak. Bazı tahminler bunların Krafton, Bungie, Nexon gibi stüdyolar olduğunu gösteriyor ancak Tencent'in Rockstar Games'in ana şirketi Take Two Interactive gözünü diktiği düşünülüyor.

 

Take Two Interactive, Grand Theft Auto serisinin geliştiricisi Rockstar Games ile birlikte 2K, 2K Sports ve daha nice büyük stüdyonun sahibi konumunda. Ayrıca şirketin elinde Grand Theft Auto, Bioshock, Borderlands, NBA2K ve The Outer Worlds gibi popüler ve yüksek kazanç sağlayan IP'ler bulunuyor.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
The subscriber's email address.